Jak to začalo
Rozhodování
Začátkem roku 2008 jsem se rozhodoval pro pořízení štěněte. Ze všech různých plemen psů, padla nakonec má volba na štěně Anglického setra.
Po hledání na internetu, jsem narazil na inzerát chovatele Jiřího Pospíchala na klubových stránkách Český pointer setter klubu, který prezentoval štěňata ze své chovatelské stanice "ze Štítarského lesa". Po spoustě telefonátů, spoustě zaslaných fotek přes e-mail jsem se dočkal a nakonec si jel pro své štěně "Albu ze Štítarského lesa" do Kolína - Štítar.
Těžký úkol
Ač nemám žádnou zkušenost s loveckými psy a nejsem ani myslivec, v Sušici nemám ani podmínky vhodné pro jednodušší výcvik tohoto plemene, rozhodl jsem se pro uchovnění Alby. Pro tohle jsem se sice rozhodl hned na začátku, ale postupem času jsem se v tom jen utvrdil. Kdo něco takového nikdy nedělal, říkám předem, je potřeba hodně trpělivosti, času a mimo to, i nějaká ta koruna.
Lehký začátek
Nejjednodušší bylo ve 13 měsících věku Alby vyšetření na DKK - displazii kyčelních kloubů. Tohle jsem nemohl nijak ovlivnit, vše dopadlo nejlíp jak mohlo. Alba má DKK 0/0.
Další v pořadí byla výstava. V 15 měsících jsme absolvovali první naší výstavu. Bylo to v Klatovech - národní výstava. Hned na našem společném prvním "vystoupení" jsme obstáli jak jsme asi nejlépe mohli. Alba dostala ocenění V1 - CAC.
Dlouhá cesta
A pak to začalo. Jak už jsem psal, nemám žádnou zkušenost. Proto jsem hledal každou nějakou, kde bych jich mohl získat více i s dalšími informacemi. Dozvěděl jsem se, že Český pointer a setter klub pořádá výcvikové kurzy v Peruci. Tyto akce jsou každoročně začátkem května. Tento kurz byl sice před výstavou v Klatovech, ale byl to ten "těžší" začátek mé cesty za uchovněním.
Všem, co mají minimum zkušeností, vřele doporučuji takové akce ! Začal jsem pomalu (po roce s Albou) chápat, co vlastně Anglický setr potřebuje. Celá akce byla výborná. Instruktoři, kteří věděli o čem mluví, skvělé prostředí, skvělá parta. Proto jsem si celou akci po roce - před rokem, zopakoval. I kvůli lidem, ale hlavně k načerpání dalších zkušeností a informací.
Mezitím jsem absolvoval dvoje klubové zkoušky vloh, z obou jsem odstoupil, nějak to nevyšlo. Byl jsem na trailu u Tábora - skvělá zkušenost, ale zase to nevyšlo. Mezinárodní výstavu v Českých Budějovicích, klubovou výstavu v Panenských Břežanech, spoustu výjezdů s Albou za zvěří.
Pořád chyběly zkoušky, které by Albu posunuly mezi chovné feny.
Konečné rozhodnutí
Nakonec jsem se rozhodl vložit Albu do rukou odborníka - pana Macháčka z Přehořova. Ve třech letech Alby, byl čas, aby se jí ujal někdo, kdo těmto psům rozumí mnohem víc a pokusil se s ní absolvovat zkoušky se známkami, zaručující uchovnění.
Před týdnem Alba absolvovala zkoušky v první ceně a se známkami, které byly potřeba k tomu, abych mohl požádat o její uchovnění.
Byla to pro mě dlouhá cesta se spoustou problémů, ale hlavně jsem se potkal se spoustou skvělých lidí, kteří se dělí o svou radost ze života s tak nádherným a klidným stvořením, jakým Anglický setr jistě je.
Všem bych jim chtěl poděkovat a popřát jim spoustu nádherných okamžiků s jejich mazlíčky.